Grundforløb 2 / Pædagogisk assistent / København, 16.08.2021
Ofte stillede spørgsmål
SOSU H er tildelt et begrænset antal GF2 pladser (en kvote) til ansøgere til pædagogisk assistentuddannelse, som ikke har en underskrevet uddannelsesaftale. Det betyder, at mange velkvalificerede ansøgere desværre ikke vil blive optaget.
For at komme i betragtning til en af SOSU H’s uddannelsespladser, skal du oprette din ansøgning på optagelse.dk og huske at svare på kvotespørgsmålene i ansøgningen. Samtidig skal du vedhæfte dokumentation for adgangskravene og evt. anden relevant dokumentation.
På baggrund af ansøgningen udvælges et antal ansøgere til samtale. SOSU H optager de ansøgere, der ud fra en samlet vurdering er bedst kvalificeret.
SOSU H vurderer ansøgningerne ud fra følgende kriterier:
- De formelle adgangskrav til Grundforløb 2
- Begrundelse og motivation for ansøgning
- Uformelle kvalifikationer
- Erhvervserfaring og uddannelseserfaring
- Frivilligt arbejde og fritidsaktiviteter
Vi behandler din ansøgning, når vi modtager den fra optagelse.dk.
Behandlingstiden kan være forskellig alt efter, hvilken uddannelse du søger.
Bemærk at al kommunikation foregår via e-boks.
Styrelsen for IT og læring giver online hjælp og vejledning til optagelse.dk
Vejledning til ansøgning for elever i 9. og 10. klasse
Du er altid velkommen hos uddannelsesvejledningen – både inden du starter på SOSU H og undervejs i din uddannelse.
Se kontaktmuligheder her: sosuh.dk/uddannelser/uddannelsesvejledningen/