Tværfagligt samarbejde om måltider til ældre

42934 Tværfagligt samarbejde om måltider til ældre, 2 dage

Sted
Dato
Varighed
Antal ledige pladser
Pris
Tværfagligt samarbejde om måltider til ældre
StedSOSU H Hillerød, Milnersvej 40, 3400 Hillerød
Periode 8/12-9/12 2025
Varighed 2 Dage
Antal ledige pladser 24 ledige pladser
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 1.597,60,-
Tværfagligt samarbejde om måltider til ældre
StedSOSU H Herlev, Hørkær 22, 2730 Herlev
Periode 13/10-14/10 2026
Varighed 2 Dage
Antal ledige pladser 24 ledige pladser
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 1.597,60,-

Mere om uddannelsen

På uddannelsen opnår du kompetencer til at bidrage til forebyggelse og sundhedsfremme gennem det tværfaglige samarbejde om måltidet, med fokus på at understøtte den ældre borgers funktionsniveau og livskvalitet.

Du opnår kompetencer i at tilrettelægge arbejdet og fordele ansvar i samarbejde med forskellige faggrupper, så indsatsen bliver helhedsorienteret. Derudover får du indsigt i både det kostfaglige personales og social- og sundhedspersonalets faglighed og roller, så du kan indgå i en konstruktiv tværfaglig dialog, hvor observationer og information deles.

Endelig opnår du kompetencer til i samarbejde med de relevante faggrupper at planlægge og koordinere måltidet ud fra viden om dets omsorgsmæssige funktion, så borgerens behov, ønsker og måltidsoplevelse hænger sammen.

 

Uddannelsens mål

  • I det tværfaglige samarbejde om måltidet kan deltageren bidrage til forebyggelse og sundhedsfremme med henblik på at understøtte den ældre borgers funktionsniveau og livskvalitet.

  • Deltageren kan gennem arbejdstilrettelæggelse og ansvarsfordeling samarbejde tværfagligt om måltider til ældre med henblik på at sikre en helhedsorienteret indsats.

  • I det arbejde har deltageren indsigt i hhv. det kostfaglige personales og social- og sundhedspersonalets faglighed og rolle.

  • Desuden kan deltageren indgå i en tværfaglig og konstruktiv dialog, herunder modtage og videregive relevant information og observationer.

  • Deltageren kan i samarbejde med henholdsvis det kostfaglige personale eller social- og sundhedspersonalet planlægge og koordinere måltidet ud fra viden om måltidets omsorgsmæssige funktion og på en sådan måde, at der sikres en sammenhæng mellem borgerens behov og ønsker til måltidet, det fremstillede måltid og gennemførelsen af måltidet med de ældre.

 

Målgruppe

Medarbejdere i hjemmeplejen, leve-bo-miljøer, plejecentre og modtagekøkkener med følgende baggrund:

1. Social- og sundhedshjælpere, social- og sundhedsassistenter, plejehjemsassistenter og tilsvarende grupper.

2. Ernæringshjælpere og ernæringsassistenter.