Medvirken ved medicinadministration

49489 Medvirken ved medicinadministration, 3 dage

Mere om uddannelsen

Du medvirker til medicinadministration inden for dit ansvars- og kompetenceområde, med afsæt i arbejdspladsens instrukser og gældende lovgivning.

Du har viden om, hvordan medicin udleveres, hvordan du støtter borgeren i korrekt indtagelse, og hvordan du observerer og reagerer på forandringer – med udgangspunkt i kendskab til virkning, bivirkning og interaktioner ved de mest anvendte lægemidler i din praksis.

Der vil også være fokus på delegeringsansvar, dokumentation og utilsigtede hændelser.


Uddannelsens mål

Deltageren kan medvirke ved medicinadministration, herunder kan deltageren:

  • udlevere medicin og hjælpe borgeren med at indtage denne korrekt.
  • observere og reagere på forandringer i borgerens adfærd i forhold til den medicinske behandling og på baggrund af viden om medicinens virkning, bivirkning og interaktioner.
  • samarbejde med borgeren om at indtage medicinen korrekt ud fra borgerens forudsætninger, behov og ønsker.

  • handle ud fra bevidsthed om eget ansvars- og kompetenceområde og kan arbejde ud fra arbejdspladsens instrukser, herunder delegeringsansvar i henhold til gældende lovgivning.

  • dokumentere og videregive relevante observationer ved forandringer i borgerens tilstand og ved afvigelser ved medicingivning. Deltageren har kendskab til utilsigtede hændelser.

  • samarbejde med borgeren om videregivelse af relevante informationer til pårørende, tværfaglige og tværsektorielle samarbejdspartnere ud fra gældende lovgivning

Sted
Dato
Varighed
Pris
Medvirken ved medicinadministration
StedSOSU H Herlev, Hørkær 22, 2730 Herlev
Periode 29/9-1/10 2025
Varighed 3 Dage
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 2.266,40,-
Medvirken ved medicinadministration
StedSOSU H Hillerød, Munkeengen 22, 3400 Hillerød
Periode 1/12-3/12 2025
Varighed 3 Dage
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 2.266,40,-
Medvirken ved medicinadministration
StedSOSU H Herlev, Hørkær 22, 2730 Herlev
Periode 28/1-30/1 2026
Varighed 3 Dage
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 2.266,40,-
Medvirken ved medicinadministration
StedSOSU H Hillerød, Milnersvej 40, 3400 Hillerød
Periode 27/4-29/4 2026
Varighed 3 Dage
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 2.266,40,-

Målgruppe

Uddannelsen henvender sig til faglærte og ufaglærte medarbejdere, der varetager sundhedsfagligt og/eller pædagogisk arbejde med børn, unge, voksne og ældre, herunder medicinhåndtering.

Medarbejderne kan fx være social- og sundhedshjælpere, pædagogiske assistenter, pædagoger, ufaglærte, dagplejere, pædagogmedhjælpere eller familieplejer.

Du arbejder evt. inden for det nære sundhedsvæsen, på dagtilbudsområdet eller på specialområdet.