Personer med demens, sygdomskendskab; overbygning

Sted
Dato
Varighed
Antal ledige pladser
Pris
Personer med demens, sygdomskendskab; overbygning
StedSOSU H Hillerød, Milnersvej 40, 3400 Hillerød
Periode 7/10-8/10 2026
Varighed 2 Dage
Antal ledige pladser 26 ledige pladser
Pris Deltagere i job 0,- Ledige 1.612,-

Mere om uddannelsen

På uddannelsen opnår du kompetencer til at bidrage til diagnosticering, behandling og retssikkerhed i tværfagligt samarbejde.


Du får grundlæggende viden om palliativ pleje til borgere med demens, samt tværfaglig indsats.


Du får værktøjer til at udføre målrettet og anerkendende kommunikation i ligeværdige og udviklende relationer med borgere, pårørende, kolleger og øvrige samarbejdspartnere.

 

Det anbefales, at du har grundlæggende viden og forståelse af demens, svarende til basis uddannelsen:

Personer med demens, sygdomskendskab; basis

Uddannelsens mål

Med udgangspunkt i borgeren med demens og dennes symptomer på hjerneskade kan du:

  • bidrage til at sikre diagnosticering, behandling og retssikkerhed i et tværfagligt samarbejde.

  • indgå i et tværfagligt samarbejde omkring palliativ pleje af borgere med demens. 

  • I dit professionelle arbejde, gennem målrettet og anerkendende kommunikation, skabe ligeværdige og udviklende relationer med borgerne, deres pårørende, kolleger og andre samarbejdspartnere.

 

Målgruppe

Medarbejdere, der er ansat til at varetage arbejdsfunktioner med personer med demens, og varetager opgaver svarende til social- og sundhedshjælpere henholdsvis social- og sundhedsassistenter m.fl. eller søger beskæftigelse til samme.

Arbejdsmarkedsuddannelsen

22052 Personer med demens, sygdomskendskab; overbygning